LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Escobar në Top Story: Berisha është e shkuara! Rrezik përdorimi i ndjenjave anti-amerikane për përfitime personale politike

  14 Prill, 2023

   EscobarGabriel Escobar, i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor vizitoi Shqipërinë dhe u takua edhe me liderët kryesorë, presidentin Begaj, kryeministrin Rama, kryetarin e PD-së Alibeaj dhe kryetarin e PL Ilir Meta.

   

  Më pas ai ka dhënë një intervistë për Top Channel në emisionin Top Story me Grida Dumën. Zoti Escobar foli për arsyet e vizitës së tij ...

 • Pashkët Katolike/ Presidenti Begaj: Shpresa, dashuria dhe jeta e gëzueshme bekofshin jetën tuaj

  10 Prill, 2023

  Presidenti BegajPresidenti Bajram Begaj ka uruar këtë të diel të gjithë besimtarët e krishterë për Pashkën Katolike.

  “Gëzuar Pashkët për të gjithë besimtarët katolikë! Shpresa, dashuria dhe jeta e gëzueshme që frymë e Pashkëve përcjell bekoftë jetën tuaj!”, shkruan Begaj.

   

  Pashkët janë festimi i ringjalljes së Krishtit tre ditë pas kryqëzimit tij. Kujtimi i ringjalljes së Krishtit është një mënyrë për të ...

 • Gërdeci, i hapet rruga gjykimit të ish ministrit Mediu

  7 Prill, 2023

  gerdeciNë Shqipëri, Gjykata e Posaçme kundër Krimit të organizuar dhe Korrupsionit, pranoi sot kërkesën e Prokurorisë për gjykimin e ish ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu.

   

  Prokuroria e posaçme rihapi çështjen ndaj zotit Mediu, pas kërkesës së familjes Durda, e cila humbi një fëmijë nga shpërthimi në depon e municioneve në Gërdec, ku mbetën të vrarë 26 persona, ndërsa mbi 250 ...

 • Tiranë: Banka Botërore nis programin e ri të partneritetit

  6 Prill, 2023

  Emanuel Salinas RamaShqipëri: Banka Botërore nis programin e ri të partneritetit. Për të fituar sfidën e zbrazjes së vendit nga emigrimi, BB angazhohet të përmirësojë shëndetësinë, arsimin, mbrojtjen sociale dhe shërbimet publike.

   

  Projekte zhvillimi që hapin më shumë vende pune, përdorim më të mirë të kapitalit njerëzor, rritje të qëndresës ndaj fatkeqësive natyrore dhe nxitje të digjitalizimit janë drejtimet kryesore ...

 • Intervistë me ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim

  5 Prill, 2023

  Yuri KimAmbasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim tha gjatë një interviste për Zërin e Amerikës se është përgjegjësia e qeverisë dhe e udhëheqësve politikë, që të sigurohen për të kuptuar dhe për t’iu përgjigjur shqetësimeve që janë shprehur nga ODIHR-i në lidhje me zgjedhjet e kaluara. Kjo, tha ambasadorja, përfshin edhe krijimin e listave dhe ofrimin e kandidatëve me ...

 • Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, Balla: Është prekur siguria kombëtare, duhet të kishte dalë dhe t’i sqaronte këto çështje

  31 Mars, 2023

  BallaKreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka reaguar në lidhje me financimet dhe pagesat e dyshimta të Monika Kryemadhit nga kompani off shore të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës.

   

  Balla shprehet se përfshirja e një prej politikanëve të vendit tonë në financime ruse prek sigurinë kombëtare.

  Kryemadhi duhej të kishte dalë që në mëngjes dhe të sqaronte këtë ...

 • Ç’po ndodh me temperaturat në vend? Parashikimi nga Meteoalb

  30 Mars, 2023

  motiDita e sotme do karakterizohet nga temperatura disi më të larta nga ditët e kaluara, ku përmirësimi është vënë re që në orët e para të mëngjesit.

  Sipas meteorologut Hakil Osmani i cili ishte në një lidhje direkte me “Breaking” në Top News, u shpreh se temperaturat në ditët në vazhdim do përsojnë një rritje ku do jenë temperature pranë ...

 • “PD në situatë kaotike”, Alibeaj për kandidatët: Rama zvarriti procesin gjyqësor, Berisha zaptoi selinë e PD dhe çdo degë!

  28 Mars, 2023

  AlibeajTeksa Partia Socialiste, por edhe koalicioni Meta-Berisha, kanë depozituar listat e kandidatëve për kryetar bashkie dhe këshilltarë bashkiakë në të 61 bashkitë, Partia Demokratike e Enkelejd Alibeajt është ende e paqartë se në sa bashki do të kandidojë për zgjedhjet vendore të 14 majit.

  Përmes një konference për mediet, Alibeaj shprehet se PD-ja ndodhet në një situatë kaotike dhe përgjegjës  ...

 • Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Klima pozitive, pritet vetëm dhënia e lejes nga dy presidentët

  22 Mars, 2023

  RamaKryeministri Rama mbyll sot vizitën e tij zyrtare në Greqi, pas takimeve me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, presidenten e vendit dhe kreun e parlamentit.

   

  Gazetari i Top Channel Artur Bibe raportoi pas takimit të zhvilluar me palëve se ishte një vizitë me klimë pozitive politike.  Dy palët janë më afër se kurrë për adresimin dhe zgjidhjen e një sërë problemesh që ...

 • Mbipeshkimi dhe ndotja dëmtojnë habitatin detar të Shqipërisë

  22 Mars, 2023

  MbipeshkimiNë bregdetin shqiptar, ndotja e ujërave dhe peshkimi pa kriter ka sjellë rënien e sasisë së peshkut dhe dëmtimin e gjallesave detare, ndërsa Ministria e Bujqësisë thotë se po merr masat e duhura për të minimizuar dëmet. Në bregdetin shqiptar, ndotja e ujërave dhe peshkimi pa kriter ka sjellë rënien e sasisë së peshkut dhe dëmtimin e gjallesave detare, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"